Title: Identification, analysis and dissemination of information on near misses: A case study in the construction industry

Author: Fabricio Borges Cambraia, Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil

Safety Science Journal – 2010

(منظور از حوادث “به خیر گذشت” اتفاقاتی است که سبب بروز خسارت نشده و معمولاً در گزارشات حوادث ثبت نمی شوند و در زبان فارسی در پی بروز این اتفاقات از اصطلاح “به خیر گذشت” استفاده می شود)

این گونه حوادث بیشتر از حوادث خسارت زا رخ می دهند و با تغییرات جزیی در شرایط بروز چنین حوادثی (مثلاً چند ثانیه توقف بیشتر در یک محل یا چند سانتیمتر جابجایی)، خسارت های قابل توجهی بوجود می آید. علیرغم اهمیت این نوع حوادث، اطلاعات ناچیزی در این خصوص وجود دارد. این مقاله به ارائه راهکارهایی برای شناسایی، تحلیل و اعلام حوادث “به خیر گذشت” ارائه می نماید.

مقاله به اهمیت تشویق کارکنان برای گزارش دهی حوادث “به خیر گذشت” می پردازد و بیان می کند که در پروژه بررسی شده (اجرای ساختمان بیمارستان) در چهار ماه اول تحقیق ۱۲ گزارش ثبت شده است اما در چهار ماه بعدی با تشویق کارکنان به گزارش دهی، تعداد گزارشات ثبت شده “حوادث بخیر گذشت” به ۱۱۰ حادثه رسیده است.

مقاله بیان می کند که تشویق کارکنان به گزارش دهی حوادث “به خیر گذشت” و ثبت این اطلاعات سبب ارتقای فرهنگ ایمنی میان کارکنان می‌گردد.

Cambraia-2010

در صورت تمایل به دریافت ترجمه فارسی مقاله، درخواست خود را در قسمت دیدگاه ها درج بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *