اتصالات فلزی در سازه های پیش ساخته بتنی:

در حال حاضر، بسیاری از پروژه های ساختمانی بتنی با استفاده از قطعات بتنی پیش ساخته اجرا می شوند. با وجود تمام مزیت های این روش صنعتی سازی ساختمان، مهمترین نقطه ضعف این سیستم در عدم امکان نظارت دقیق بر کیفیت اتصالات سازه های پیش ساخته بتنی قرار دارد. در این مقاله به یک رویکرد نوآورانه در زمینه اتصال قطعات پیش ساخته با استفاده از اتصالات فلزی می پردازیم.  این اتصالات فلزی می توانند برای اتصال تیر، ستون و حتی دیوارهای برشی پیش ساخته بتنی مورد استفاده قرار گیرند.

برای ملاحظه نمودن میزان اهمیت کیفیت اتصالات در سازه های بتنی پیش ساخته، توصیه می شود مقاله “عملکرد سازه های پیش ساخته در زلزله” را مطالعه فرمایید.

با استفاده از اتصالات فلزی در سازه های پیش ساخته بتنی علاوه بر تسریع عملیات نصب مدول های پیش ساخته در ساختمان، سازه از انعطاف پذیری بسیار بیشتری بهره مند می شود. اگر مشکلاتی همانند نحوه انتقال نیرو و تغییر شکل های ناخواسته در این اتصالات حل شود، می توان گفت این اتصالات به یکی از گزینه‌‌ های اصلی اتصالات سازه های پیش ساخته بتنی تبدیل می شوند.

انواع اتصالات فلزی سازه های پیش ساخته:

در حال حاضر، اتصال میان دیوارهای برشی و تیرهای پیش ساخته به صورت بتن درجا اجرا می شود. مشکل این روش، عدم امکان کنترل کیفیت بتن ریخته شده در محل اتصال تیر و دیوار برشی می باشد. علت اصلی این مشکل، حجم بسیار کم بتن مصرفی در این اتصالات است. در شکل زیر، اتصال فلزی جایگزین برای متصل نمودن تیر ها به دیوار برشی معرفی شده است.

اتصالات قطعات بتنی پیش ساخته

در این اتصال، باید قطعه Connector از قبل در تیر و دیوار برشی پیش ساخته تعبیه شده باشد. پس از فیکس شدن دیوار برشی، حلقه فولادی روی قطعه Connector قرار می گیرد. با قرار گیری تیر بتنی در مجاورت دیوار برشی، قطعه U شکل در فضای ایجاد شده بین دو Connector قرار گرفته و اتصال مناسبی ایجاد می نماید. این اتصال همانند شکل زیر توسط حلقه فولادی محکم می شود. در نهایت، محل اتصال، قالب بندی و گروت ریزی می شود. از امتیازات این نوع اتصال می توان به نیاز نداشتن به جوشکاری اشاره نمود.

در برخی موارد به دلیل سنگین بودن قطعات دیوار برشی پیش ساخته، ناگزیر باید چندین قطعه بصورت مجزا ساخته شده و پس از قرارگیری در محل نصب، به یکدیگر متصل شوند. برای این نوع از اتصالات سازه های پیش ساخته بتنی که در شکل زیر آمده است باید ابتدا یکی از قطعات دیوار برشی در محل نصب قرار بگیرد. سپس قطعه دوم به گونه ای در مجاورت قطعه نصب شده قرار گیرد که المان پیش ساخته فلزی بطور کامل درگیر شود. سپس دو قطعه با استفاده از بست فلزی تعبیه شده به هم قفل می شوند و فضای بین آن ها قالب بندی و گروت ریزی می گردد.

یکی از مهمترین اتصالات سازه های پیش ساخته بتنی مربوط به اتصال دیوار برشی به ستون های کناری و تیر زیرسری آن می باشد. در دو تصویر زیر، نحوه اجرای این نوع اتصال با قطعات فولادی قابل مشاهده می باشد.

اتصالات قطعات بتنی پیش ساخته
اتصالات قطعات بتنی پیش ساخته

مقاله مرجع:

اتصالات قطعات بتنی پیش ساخته

1 دیدگاه برای “اتصالات سازه های پیش ساخته بتنی

  1. شهرزاد گفته:

    همانطور که میدانیم قطعات بتنی تیر یا ستون ویا دیواره های برشی پیش ساخته بسیار سنگین و جابجایی و کارگذاشتن آنها در محل های مورد نظر بخصوص در ارتفاعات بسیار مشکل خواهد بود ،از طرفی برای کار گذاشتن قطعات بتنی ک دارای اتصالات فلزی پیش ساخته هستند دقت و تکنولوژی بالایی لازم است تا این اتصالات در یکدیگر قرار گرفته و سیستم یکپارچه قاب ب همراه دیوار برشی را بوجود اورند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *