پرداخت اسناد خزانه اسلامی به پیمانکاران

در سال ۱۳۹۶ وزیر راه و شهرسازی طی نامه ای به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نمود که بدلیل نبود نقدینگی، بخشی از مطالبات پیمانکاران این وزارتخانه و دستگاه های تابعه، مربوط به سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ از طریق اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت بانک مسکن پرداخت شده است. از آنجا که پیمانکاران برای تامین نقدینگی مورد نیاز جهت پرداخت حقوق پرسنل، پیمانکاران جزء، بازار و بانک ها، بناچار مبادرت به فروش اوراق با تنزیل نمودند که موجب ضرر و زیان این شرکت ها گردید، سازمان برنامه طی بخشنامه شماره ۹۴۱۴۱/ت۵۵۴۵۵ه مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۷، سازوکاری برای این نوع پرداخت مشخص نمود:

اسناد خزانه اسلامی
اسناد خزانه اسلامی

براین اساس، مفهومی به نام “حفظ قدرت خرید” تعریف شد: مبلغی معادل پانزده درصد که به ازای هر سال تاخیر در پرداخت طلب طلبکاران تا زمان سررسید اسناد خزانه اسلامی به مبلغ بدهی مسجل اضافه می شود. بازه زمانی محاسبه حفظ قدرت خرید متناسب با شرایط قرارداد فیمابین و از زمان اتمام مهلت درج شده در قراردادها برای پرداخت مطالبات با مسئولیت و تایید رییس دستگاه اجرایی یا مقام مجاز از جانب وی (موضوع ماده ۵۳ قانون محاسبات عمومی کشور – مصوب ۱۳۶۶) آغاز شده و پایان آن تاریخ سررسید اسناد خزانه اسلامی می باشد.

محاسبه تاخیر پرداخت اسناد خزانه اسلامی

حال این سوال مطرح می شود که در زمان محاسبه تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها براساس بخشنامه ۵۰۹۰، مبلغ صورت وضعیت ها و مهلت کارفرما در پرداخت مطالبات پیمانکار چگونه محاسبه می شود و آیا پانزده درصد اضافی مربوط به حفظ قدرت خرید پیمانکار در محاسبه تاخیرات مجاز لحاظ می گردد یا خیر؟

براساس پرسش و پاسخی که از سازمان برنامه بعمل آمده است، درصورت تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها طبق مفاد بخشنامه ۵۰۹۰، مدت پیمان تمدید و در عین حال چنانچه شیوه پرداخت به صورت اسناد خزانه اسلامی باشد، پانزده درصد بابت حفظ قدرت خرید به اصل صورت وضعیت اضافه خواهد شد. در حالتی که شیوه پرداخت بصورت اسناد خزانه اسلامی باشد، تاریخ تحویل اسناد خزانه به پیمانکار (بجای تاریخ سند دریافت چک) ملاک عمل است.

اسناد خزانه اسلامی

گروه ایمن سازان ضمن داشتن تجارب ارزشمند درخصوص تهیه لایحه تاخیرات و برگزاری جلسات رسیدگی به تاخیرات در پروژه های عمرانی، امکان همکاری با کلیه پیمانکاران و کارفرمایان کشور را دارا می باشد. جهت مشاهده نمونه پروژه ها و تعرفه خدمات دفتر فنی پروژه، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *