مجموعه بنیانو (شرکت نوید ساختار بهینه) یک شرکت دانش بنیان است که از دل چندین پژوهش علمی (در سطح کارشناسی ارشد و دکترا) و از مرکز رشد واحدهای فن آور دانشگاه علم و صنعت سر برآورده است. این شرکت دانش بنیان این توانایی را دارد که سازه های ساختمانی را از ابتدا طراحی نموده و یا ضمن کنترل برقراری ضوابط فنی در سازه های طراحی شده، به بهینه سازی سازه با هوش مصنوعی و رایانش ابری بپردازد. عملکرد این مجموعه به عنوان یکی از ارکان بکارگیری مهندسی ارزش در پروژه های ساختمانی شناخته می شود.

بهینه سازی سازه با هوش مصنوعی و رایانش ابری

برای استفاده از خدمات بهینه سازی سازه می بایست دفترچه محاسبات، فایل نرم افزاری و نقشه های سازه و معماری و همچنین گزارشات مکانیک خاک در اختیار کارشناسان این مجموعه قرار گیرد. با بررسی های اولیه به کارفرما اعلام می شود که ساختمان ایشان تا چه اندازه امکان بهینه سازی دارد. با انعقاد قرارداد براساس متراژ بنا و یا درصدی از ارزش ریالی بهینه سازی سازه، عملیات اصلی این شرکت آغاز می گردد. بهینه سازی سازه به انجام رسیده و نقشه های جدید در اختیار کارفرما قرار می گیرد. تصویب نقشه ها در شهرداری یا سازمان نظام مهندسی توسط کارشناسان مجموعه به انجام می رسد و عملیات اجرای سازه (در صورت نیاز تحت نظارت این مجموعه) آغاز می گردد.

در فرایند بهینه سازی سازه، عواملی همچون موجود بودن مصالح و مقاطع انتخاب شده در بازار، اختلاف قیمت انواع مصالح و مقاطع و همچنین پرت ناشی از ساخت تیر ورق های بهینه از ورق های استاندارد موجود در بازار در نظر گرفته می شود.

استفاده از هوش مصنوعی در فرایند بهینه سازی سبب شده است بتوان حالات بسیار زیادی را برای طراحی المان های سازه ای در نظر گرفته و به یک مقطع واقعاً بهینه دست یافت. رایانش ابری نیز توان محاسباتی لازم برای انجام چنین فرایند پیچیده ای را مهیا می سازد. برای آشنایی بیشتر با سازوکار بهینه سازی سازه در مجموعه بنیانو به لینک زیر مراجعه فرمایید.

1 دیدگاه برای “بهینه سازی سازه با هوش مصنوعی و رایانش ابری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *