درخواست خاتمه پیمان بدلیل عدم تامین اعتبار

در این مقاله به پرسش و پاسخ مربوط به خاتمه پیمان و جبران خسارت پیمانکار در تاخیرات مجاز از سازمان برنامه پرداخته ایم:

پرسش از سازمان برنامه:

به استحضار می رساند این شرکت اجرای پروژه عمرانی را نزد شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه متعهد گردیده است، دستگاه مذکور بدلیل کسری بودجه پس از پرداخت بخشی از پیش پرداخت، بیش از شش ماه است که توان پرداخت مابقی پیش پرداخت و صورت وضعیت های کارکرد را ندارد و کارفرمای طرح با توجه به اینکه شرایط عمومی پیمان های پیمانکاری (نشریه ۴۳۱۱) به این قرارداد حاکم است به درخواست خاتمه پیمان این شرکت پاسخ نمی دهد. لذا خواهشمند است مشخص فرمایید با توجه به عدم تامین نقدینگی در بازه شش ماهه، امکان درخواست خاتمه پیمان از جانب پیمانکار وجود دارد یا خیر؟

پاسخ سازمان برنامه:

در قراردادهای منعقد شده با شرایط عمومی پیمان، بر طبق ماده ۴۸ شرایط عمومی آن (با موضوع خاتمه پیمان) هرگاه پیش از اتمام کارهای موضوع پیمان، کارفرما بدون آن که تقصیری متوجه پیمانکار باشد، بنا به مصلحت خود یا علل دیگر، تصمیم به خاتمه دادن پیمان بگیرد، خاتمه پیمان را با تعیین تاریخ آماده کردن کارگاه برای تحویل، که نباید بیش از پانزده روز باشد، به پیمانکار ابلاغ می کند.

در حالت کلی پیمانکار مکلف به اجرای پیمان طبق اسناد و مدارک پیمان خواهد بود و با اعلام درخواست پیمانکار مبنی بر خاتمه دادن به پیمان، کارفرما ملزم به ابلاغ خاتمه پیمان نخواهد شد.

اگر تاخیرات بوجود آمده در کار به عنوان تاخیرات خارج از قصور پیمانکار شناخته شود، پیمانکار محق به دریافت خسارت تاخیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *