سنگ بنای مدیریت موفق پروژه

حل مسائل پروژه با کمترین فاصله از زمان بروز آن، برای حفظ روند پیشرفت پروژه ضروری می باشد. Sayles و Chandler به بررسی مدیران پروژه ناسا پرداختند و دریافتند که این افراد بطور متداول به دنبال این امر بوده اند که مسائل پروژه ها را در لحظه بروز حل کنند. سرعت پاسخگویی در قلب این مسئله  قرار دارد. به طور مشابه، Muirhead  و Simon از تحقیقات خود نتیجه گرفتند که حفظ روند پروژه، سنگ بنای مدیریت موفق می باشد… حتی از انجام صحیح کارها هم مهمتر است. بروز خلل در روند پیشرفت پروژه همچنین می تواند اثرات غیر مستقیم و مخربی بر انگیزه و تعهد کارکنان پروژه داشته باشد. Amabile  و Kramer در کتابشان به نام “مبانی پیشرفت” بیان می کنند که از میان تمامی چیزهایی که می توانند افراد را تهییج کرده و به کارشان انگیزه دهند، پیشرفت پروژه مهمترین عامل می باشد.

برنامه ریزی موج غلتان

مدیران پروژه موفق تلاش می کنند شدت و مدت بروز اثرات رویدادهای غیرمترقبه را بکاهند تا در کوتاهترین زمان پس از بروز این وقایع، شرایط پروژه را به وضعیت پایدار بازگردانند و کارها را براساس برنامه به پیش ببرند. باید تاکید کنیم که رویکرد موج غلتان در برنامه ریزی پروژه سبب تسهیل رویکرد چابک در پروژه خواهد شد. برنامه ریزی بسیار کوتاه مدت ( یک یا دو هفته ای) نیز برنامه ریزی پروژه را چابک تر خواهد نمود.

برای موفقیت در پاسخگویی چابک به مسائل، مدیران پروژه باید در قالب فرهنگ سازمانی خود عمل نمایند. Steve Kerr افسر ارشد آموزش شرکت جنرال الکتریک بیان می نماید که زمان سریعتر از آنکه باور کنید می گذرد … ما اهمیت ویژه ای برای پاسخگویی سریع قائلیم. … ما همچنان با مسائل غافلگیر کننده مواجه خواهیم شد اما از مواجه شدن با اینگونه مسائل، غافلگیر نمی شویم

سازمان ها می توانند از داشتن چنین رویکردی بهره فراوانی کسب نمایند. به گفته Theodore Rubin که رییس سابق موسسه تحلیل روانشناسی آمریکا بوده است، وجود مشکلات به تنهایی از اهمیت خاصی برخوردار نیست. مشکل اصلی آن است که به اشتباه تصور کنیم از برخی مشکلات رنج می بریم.

مطالب مشابه را در مجموعه مقالات “از مدیر پروژه تا رهبر پروژه” دنبال کنید:

(Visited 13 times, 1 visits today)
دسته‌ها: مدیریت ریسک

مجتبی رضایی دانشجوی دکترای مهندسی و مدیریت ساخت مشاوره مدیریت پروژه

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *