بچینگ چیست ؟

 در پروژه های عمرانی با توجه به حجم عملیات های بتن ریزی نیازی به دستگاهی است که بتوان بتن را در محل تولید کرد . کار تولید بتن را این دستگاه انجام می دهد .

قسمت های آن :

شامل دپوی مصالح ، سیلو های سیمان ، دیگ، شن کش و کابین کنترل می باشد .

فرآیند:

ابتدا دفتر فنی پروژه با محاسبه میزان مقاومت مورد نیاز ، درصد اختلاط آب و سیمان و بقیه مصالح را تعیین کرده و جهت تهیه بتن ابلاغ می کند . اپراتور شن کش اقدام به مصالح گیری می کند ، مصالح از پایین به بالا توسط دراگ لاین کشیده شده و وارد منفذه ای می شود . سیمان نیز با توجه به درصد بتن از سیلو ها به سمت دیگ اصلی اختلاط هدایت می شود . مصالحی که توسط دراگ لاین کشیده شده نیز وارد دیگ فرعی شده ، دیگ فرعی توسط سیم های بکسل و قرقره ها بالا کشیده شده و مصالح داخل دیگ اصلی ریخته می شوند . در دیگ اصلی توسط تیغه های موجود، مصالح با آب مخلوط می گردند . بر روی دیگ اصلی دریچه ای وجود دارد که قابلیت باز شدن دارد که در صورت لزوم بتوان مواد افزودنی لازم را ، طبق دستور العمل دفتر فنی وارد دیگ کرد . تراک میکسر وارد جایگاه شده و بتن داخل آن ریخته می شود .

تصویر زیر کابین شن کش را نشان می دهد ، همان طور که می دانید شن کش با سیم بکسل های متصل به باکت با حرکت رفت و برگشتی از پایین مصالح را به سمت بالا می کشد و به این ترتیب مصالح به محفظه ورودی دیگ ( نه دیگ اصلی ) هدایت می شود . در زیر پای اپراتور معمولا سیم بکسل با حرکت رفت و برگشت خود خطر قطع مچ پای فرد را دارد . چرا که بسیاری از اوقات افراد جهت تعمیر ، صفحه فلزی زیر پای کابین را برداشته و سر جای خود نمی گذارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *